Pazarlama - Arg Finans

Pazarlama

Pazarlama

Pazarlama

İşletmenin, belirli faaliyetlerini maddi kara dönüştürmesi için yürüttüğü sürece pazarlama denir. Bu faaliyetler, ürün veya hizmet olabilir. Yani, bir ürünün üretiminden dağıtımına; dağıtımından son tüketiciye ulaştırılmasına kadar izlenen stratejiye pazarlama stratejisidersek yanlış bir tanım olmaz.

Devam etmeden önce kısa bir örnekle tanımı güçlendirelim.

Bir ayakkabı firmasının (markanın) üreteceği model için piyasa araştırması yapması, malzeme seçimi, üretimi, medya araçlarına reklam vermesi, pazar yeri bulması, müşteri hizmetleri sağlaması hatta satış danışmanı yetiştirmesi ve ürünü satışa sunması, satması ve satış sonrası destek vermesi bir pazarlama örneğidir. Bu bir süreç ve çok boyutlu çalışmadır. Üretimden önce başlar; satıştan sonra da devam eder.

Pazarlama, bir işletmenin temel fonksiyonudur. İşletmeye bağlı diğer tüm departmanlar, dolaylı veya doğrudan pazarlamaya hizmet eder.

Sözlük anlamıyla pazarlama nedir? dersek eğer: Pazar oluşturma ve pazara ürün çıkartarak satışa çevirme aktivitesidir. İngilizcesi “marketing” olan bu kelime, Türkçe’de pazar’dan türemiş ve birçok dilde yine marketingolarak kullanılmaktadır.

Pazarlama nedir sorusunun cevabını irdelerken; pazarlama sürecini de incelersek bu geniş kapsamlı tanımı biraz daha netleştirebiliriz.

Pazarlam nedir nasıl yapılır

 

Pazarlama Süreci

 

Pazarlama Yönetimi Süreci her kaynakta farklı kelime veya cümlelerle ifade edilmiş olsa da temel kalıp (mantık) aynıdır. Bazı pazarlama uzmanlarına göre 4, bazı dehalara göre ise 5 aşamadan oluşabilir. İncelediğimizde çok fark olmadığını görebiliriz. Günümüzde pazarlama teknikleri çok çeşitlilik gösterdiği için bu süreci keskin sınırlarla kalıba sokmak doğru olmasa gerek.

PAZARLAMA TEKNİKLERİ

Her gün artan rekabet, işletmelerin ürün ve hizmetlerini satmasını zorlaştırmaktadır. Bilinen en etkili kavram “ne üretirsem satarım” ‘ın yerini artık günümüzde ürünü ve hizmeti müşterinin ayağına getirme almıştır.

Başarılı satış, başarılı bir görüşme ve etkili ürün tanıtımı sayesinde olmaktadır. Satışın en etkili olduğu bölüm, talep ve istekleri doğrultusunda bir çözüm sunabilmektir. Satış görüşmelerinin başarılı olabilmesi için kara verici kişiler ile bir araya gelmek kilit noktadır. Karar verici kişiler ile yapılan görüşme, satış sürecini kısaltacak ve başarı oranını artıracaktır.

Bu bahsettiğimiz konuların hepsi çeşitli pazarlama teknikleri kullanılarak gerçekleştirilebilir. Günümüzde en etkili pazarlama teknikleri arasında dijital pazarlama ön plana çıkmaktadır. Dijital pazarlama’yı kısaça, bilinen klasik pazarlama tekniklerinin haricinde, elektronik cihazlar aracılığı ile alıcılara ulaştırma aracı olarak tanımlayabiliriz.

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?
Müşteri bağlılığınızı maksimize edebilmeniz için dijital pazarlama teknikleri oldukça önemlidir. Dijital pazarlamanın olmazsa olmazı diyeceğimiz web sitelerini baz alırsak dijital pazarlama tekniklerini 4 başlık altında inceleyebiliriz.

1- Elde Etme
Web sayfanıza yeni ziyaretçiler (müşteriler) çekmek, bu ziyaretçilerin sitenizde kalabilmelerini sağlayacak çalışmalar yapmak en kilit noktalardır. Öncelikle web sayfanıza ziyaretçi çekmek için çeşitli platformlarda reklamlar verebilirsiniz. Reklamlar aracılığıyla web sayfanıza yeni ziyaretçiler gelir ve bu sayede “elde etme” aşamasını gerçekleştirmiş olursunuz.

2- Kazanma
Elde etme tekniğinden sonra web sitenize çektiğiniz ziyaretçileri kazanma aşaması önemlidir. Arama motorlarından ya da farklı kanallardan web sayfanıza gelmiş ziyaretçiler potansiyel müşteridir ve bu potansiyel müşterileri kazanarak gerçek müşteriye dönüştürmeniz gerekmektedir.

3- Ölçümleme ve Optimize Etme
Bu aşamada ise, web sayfanızda çeşitli istatistikleri tutabilecek bir altyapı kurarak gelen ziyaretçileri ve yapılan satışları analiz edip ölçümleme ve sonrasında daha iyi neler yapabilirsiniz bunları araştırmak, optimize etmek gerekmektedir.

4- Elde Tutma ve Büyütme
Sonuncu teknik olarak bu aşamada hedef kitlenize uygun ve güncel satış stratejileri, müşteri memnuniyeti gibi yöntemleri takip ederek, var olan müşterilerinizi elinde tutarak müşteri sayınızı artırır ve büyümeye doğru gidebilirsiniz.

Etkili Pazarlama Teknikleri Nelerdir?
İyi bir online pazarlama tekniği ile düşük maliyette ve maksimum faydalı şekilde pazarlama verimliliğini üst seviyeye ulaştırabilirsiniz.

- İnternet sitenizin işinizi yansıttığından emin olun 
- Web sayfanızda blog makaleler yazın 
- Kurulduğunuz günden itibaren e-posta listeleri oluşturun 
- Düzenli olarak e-bülten gönderimi yapın 
- Diğer işletmeleri inceleyin 
- Kampanyalar düzenleyin ve indirimler yapın 
- Sosyal medyayı etkili kullanın 
- İçerik ağınızı genişletin

 

Satış ve Pazarlama Teknikleri Eğitimi
Pazarlama teknikleri eğitiminin kazandırdıkları arasında, pazarlama stratejisi oluşturma ve geliştirebilme, daha iyi planlama yapabilmek için müşteri fikirlerini kullanabilme, pazarlama verilerinden maksimum verim elde etmek, rakiplerden farklı olan stratejiler üretip ürünü veya hizmeti pazarlayabilme gibi bir çok konu mevcuttur.

Satış ve pazarlama teknikleri eğitimini daha çok, satış yöneticileri, satış müdürleri, pazarlama uzmanları, müşteri temsilcileri, satış temsilcileri veya satış ve pazarlama alanında kendini geliştirmek isteyen kişiler almalıdır.

Bu eğitimler sonrası sertifika alabileceğiniz birçok firma mevcut. Bu firmalar arasında size en uygun olanını seçtikten sonra pazarlama teknikleri konusunda uzmanlanmış, başarılı bir birey olma şansını elde etmiş olursunuz